Гігієна на харчовому виробництві – запорука успіхуДотримання працівниками харчових підприємств правил особистої гігієни має велике епідеміологічне значення. Невиконання їх може призвести до зараження харчових продуктів, і самих працівників. Законодавство багатьох європейських країн вимагає здійснення моніторингу виробництва за системою НАССР незалежно від розміру підприємства. Впровадження стандартів НАССР – все це вже є на поважних підприємствах, які працюють у сфері м'ясопереробки, громадського харчування. Концепція НАССР передбачає систематичну ідентифікацію, оцінку та управління небезпечними факторами, які суттєво впливають на безпеку продукції. Вона орієнтує персонал на системне визначення та виконання запобіжних заходів. Основна причина поширення системи НАССР - можливість управління безпекою харчових продуктів та попередження випадків отруєння їжею. За статистикою кількість випадків харчових отруєнь, пов'язаних із споживанням їжі, зростає. Тому підприємствам харчової промисловості та громадського харчування необхідно усвідомлювати всю важливість дотримання персоналом правил гігієни з виробництва.
Важливо розуміти, що порушення можуть вплинути на репутацію підприємства, а погана репутація може занапастити весь бізнес. Для виконання санітарно-гігієнічних правил на підприємствах з виробництва харчових продуктів необхідно створити умови для дотримання правил особистої гігієни, забезпечити працівників санітарним одягом, запобігти забрудненню харчових продуктів на всіх етапах виробництва. На сьогоднішній день миття рук займає одне з провідних місць у нашій повсякденній гігієні. Ми миємо руки перед їжею, після відвідування туалету, після перебування у громадському транспорті, на вулиці та під час роботи. Навіщо ми це робимо? На сьогоднішній день відома маса інфекційних захворювань, що передаються через брудні руки. Багато хто з них так і називається «хворобами брудних рук». Це дизентерія, сальмонельоз, шигельоз, вірусний гепатит А, глистяні захворювання і навіть вірус грипу теж може передаватися через брудні руки. Для повного гігієнічного захисту свого виробництва завжди рекомендується дотримуватися галузевої практики, дотримання правил гігієнічної обробки рук персоналу при зіткненні з поверхнями чи продуктами. Що для цього необхідно, всього лише забезпечити підприємство безконтактними умивальниками. А для того, щоб і інструменти (ножі, мусати, пилки) не стали джерелом зараження, їх необхідно періодично знезаражувати сушіння
Існує два види знезараження стерилізація та дезінфекція. Стерилізація – це найефективніший спосіб знищення бактерій за допомогою температури. Стерилізатори зазвичай мають у своєму розпорядженні в безпосередній близькості до станцій гігієни (керомийників), що дає можливість проводити одночасно і миття рук. Не забуваємо і про чистоту взуття та фартухів працівників. Миття фартухів повинно обов'язково бути присутнім на етапах забою тварин і на виході з виробничого приміщення, миття взуття присутнє як на міжцехових переходах так і на виході. Завершуючи роботу на підприємстві, фахівці обов'язково повинні підготувати своє взуття та фартухи до наступного робочого дня – висушити їх. Сохне все повільно, тому ми не довго думаючи засовуємо та розвішуємо все під та на батарею. Але треба пам'ятати, що взуття та фартухи не слід сушити біля джерел тепла таких як батарея, печі, буржуйки та різні обігрівачі. Якщо сушити у такий спосіб, то спецодяг довго вам не прослужить. Взуття і фартухи дуже швидко потріскаються або у взутті відшарується підошва, і з кожним наступним аналогічним сушінням все буде промокати сильніше і швидше. Сушити все треба на спеціальному устаткуванні: сушках взуття та сушках фартухів, де все сохне без значних теплових навантажень. Особливість, яку необхідно враховувати при виборі сушок взуття це наявність в них бактерицидних лам, які дозволяють проводити і дезінфекцію взуття, що висихає. На закінчення можна сказати, що дотримуючись правил гігієни на підприємстві Ви досягнете головного - безпеки харчових продуктів.